Dziś święto. Dopiero tu, w Niemczech, w przerwie między porannymi zakupami u wiejskiego rzeźnika, gotowaniem obiadu i wizytą w szpitalu z moim niemieckim podopiecznym, udało mi się kupić w internecie moją pierwszą książkę, właściwie książeczkę Ukraińcy w Polsce wobec Solidarności.

Wydał ją w drugim obiegu „Głos” w 1985 r. Jeszcze tego samego roku ukazał się jej przedruk w innym dużym wydawnictwie „Maraton”, co by mogło świadczyć o jej poczytności. Nawet nie wiedziałem, że „Maraton” zaszalał i zrobił okładkę w kolorze. Jak na ówczesne możliwości poligraficzne – prosta i piękna. O ile dobrze pamiętam, wersja wydana ”przez „Głos” była czarno-biała.

           

Książkę napisałem w 1984 r. na propozycję Wojtka Arkuszewskiego z „Głosu” i pod wpływem spotkań i rozmów z prof. Janem Józefem Lipskim i Antonim Macierewiczem, współzałożycielami Komitetu Obrony Robotników (KOR). Prof. Lipskiego zwolniono z pracy w Instytucie Badań Literackich na rok przed tym nim ja zacząłem tam pracować. Mieszkał na Kopernika, nieopodal Pałacu Staszica, siedziby IBL PAN, bywałem u niego „na herbatkach”. Byłem wtedy pod wrażeniem wydanej właśnie w drugim obiegu jego znakomitej i aktualnej również dziś książki Dwie ojczyzny – dwa patriotyzmy. Uwagi o megalomanii narodowej i ksenofobii Polaków.

Jedyny egzemplarz mojej książki, który miałem, gdzieś się zawieruszył w trakcie kolejnych przeprowadzek. A ponieważ w kilku publikacja naukowych widziałem, jak moi koledzy profesorowie cytują ją, jako istotne źródło wiedzy o tamtych czasach, ale nie przywołują nazwiska autora, którego dla mojego dobra tam nie podano, korzystając z okazji, niniejszym „donoszę”, że autorem książki Ukraińcy w Polsce wobec Solidarności jestem ja, czyli dr Eugeniusz Misiło.

P.S. Książka leży w skrzynce pocztowej w Warszawie i czeka na mnie, więc mogę opublikować tylko skan okładki i mieć nadzieję, że uwierzycie mi na słowo…